top of page
Sherlockom-170527-11
Sherlockom-170527-11

press to zoom
Sherlockon Polska 2017 (81)
Sherlockon Polska 2017 (81)

press to zoom
P4278962 (1)
P4278962 (1)

press to zoom
Sherlockom-170527-11
Sherlockom-170527-11

press to zoom
1/10
Sherlockon Polska 2017. Fot. Maciej Domański oraz Warszawa. Nasze Miasto.
FOTORELACJA Z TRZECIEJ EDYCJI KONWENTU SHERLOCKON POLSKA
(28-29 WRZEŚNIA 2019)
 
Sherlockon 2019.png

Fot. Maciej Domański

Dzień pierwszy 28.09.2019

Dzień drugi 29.09,2019

SHERLOCKON 2019 - PROGRAM, BILETY!
 

Jest już dostępny program konwentu 2019 do zobaczenia TUTAJ.

Zachęcamy do zakupu biletów online. Wejściówki będzie można także kupować na miejscu podczas konwentu, ale tylko do wyczerpania zapasów.

Bilety weekendowe (na oba dwa dni 28-29.09.) kosztują 40 zł.

Bilety jednodniowe kosztują 25 zł.

Bilety można kupić na stronie GoOut.

WEEKEND Z SHERLOCKIEM HOLMESEM (6-7 KWIETNIA 2019)
PODCZAS ŚWIĘTA NIEMEGO KINA 
 
baner_snk_16_400_300.jpg
sherlock insta.jpg

Kochani,
czy pamiętacie historię legendarnej kopii „Psa Baskerville'ów" w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku - ostatniej niemej ekranizacji opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odnalezionej kilka lat temu w piwnicy sosnowieckiej parafii?

Maczałyśmy paluszki w odtwarzaniu historii tej kopii i teraz z dumą informujemy, że film po rekonstrukcji wrócił do Polski - jego europejska premiera odbędzie się 4 kwietnia w
Kinie Iluzjon, na otwarciu 16. Święto Niemego Kina | Sherlock Holmes. Nasz przyjaciel, genialny detektyw wszech czasów, będzie bohaterem całego Święta! Dlatego Filmoteka Narodowa (FINA) zaprosiła Sherlockon do wspólnej zabawy - i zorganizowaliśmy dla Was kilka sherlockowych atrakcji!

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

SOBOTA 6.04.2019


11:00 | Warsztaty filmowo-detektywistyczne Mariusza Korycińskiego „Wszyscy jesteśmy detektywami” | 160'

Uczestnicy warsztatów wcielą się w detektywów w labiryncie sztuki. Ich zadaniem będzie rozwiązanie zagadki związanej z pewnym polskim filmem - utrudnienie będzie polegało na tym, że nie będą wiedzieć, jak owa zagadka brzmi! Na podstawie śledztwa przeprowadzonego w grupach i analizie wycinków prasowych, statystyk oraz fragmentów filmów, będą mieli przedstawić najbardziej prawdopodobną tezę. Warsztaty będą rodzajem eksperymentu, którego wynik zależny będzie od uczestników.

Liczba miejsc: 20
Uwaga! Obowiązują zapisy:
FORMULARZ ZAPISÓW


14:00 | Prelekcja Katarzyny Czajki (Zwierz Popkulturalny) „Dedukcja bez słowa" | 45'

Sherlock Holmes to najpopularniejszy bohater filmowych adaptacji. Po raz pierwszy pokazał się na ekranie już kilka lat po narodzinach kina. W czasie prelekcji prowadząca pochyli się nad trzema niemymi filmami o słynnym detektywie. „Sherlock Holmes Baffeld" z 1900 roku, „The Devil's foot" z 1920 i „Młody Sherlock Holmes" z 1924 roku .


15:00 | Panel dyskusyjny „Prywatne życie Sherlocka Holmesa" - Maja Białek (Sherlockiana), Maja Margasińska (Sherlockon Polska), Katarzyna Kowalska (Sherlockon Polska) | 45'

Czy Sherlock Holmes miał jakieś prywatne życie poza rozwiązywaniem zagadek kryminalnych? Jeśli tak, to Arthur Conan Doyle potraktował je po macoszemu. Od lat twórcy filmowi usiłują wypełnić luki pozostawione przez autora własnymi wyobrażeniami na temat upodobań, wolnego czasu, ulubionych potraw i trunków, a nawet życia uczuciowego detektywa. Wychodząc od filmu "Prywatne życie Sherlocka Holmesa", panelistki poprowadzą słuchaczy przez meandry wielu prywatnych żyć bohatera.


16:00 | Projekcja filmu „Prywatne życie Sherlocka Holmesa” reż. Billy Wilder, Wielka Brytania 1970, 125'

Billy Wilder, wielki miłośnik Sherlocka Holmesa, dwukrotnie podejmował próby realizacji musicalu o genialnym detektywie – niestety bez powodzenia. Ostatecznie postanowił zrobić coś zupełnie innego i opowiedzieć o tym, o czym zapewne często myśleli miłośnicy mistrza dedukcji: co robi, kiedy nie ma nic do roboty?

Film, od którego premiery minęło już blisko pół wieku, nadal bawi subtelnym humorem i intryguje tajemniczą atmosferą. Każe także zadać sobie pytanie: czy w życiu Sherlocka Holmesa istotnie były jakieś kobiety, czy jest w nim miejsce wyłącznie dla doktora Watsona?

18:00 | Zakończenie programu na Wałbrzyskiej
19:00 | Pokazy w kinie Iluzjon w ramach programu głównego
16. Święto Niemego Kina | Sherlock Holmes


----------------------------------------------------------

NIEDZIELA 7.04.2019

11:00 | Prelekcja Mai Białek (Sherlockiana) „Tu zawsze jest rok 1895". W rolach głównych: Basil Rathbone i Nigel Bruce | 45'

Seria filmów i słuchowisk radiowych z Basilem Rathbone’em i Nigelem Bruce’em z lat 40 dwudziestego wieku zajmuje wyjątkowe miejsce w bogatej historii adaptacji opowieści o Sherlocku Holmesie. Do czasów Jeremy’ego Bretta (a teraz Benedicta Cumberbatcha) to Rathbone i Bruce w dużej mierze kształtowali popkulturowe wyobrażenia o tym, kim są Holmes i Watson i jak wygląda ich świat. Seria ta była jednak niezwykle zróżnicowana i ciekawa sama w sobie - łączyła sentymentalną wizję czasów gazowych latarni, które wydawały się szczególnie kuszące w wojennych latach i wysyłanie Holmesa do Ameryki, a także wrzucanie go we współczesność i w najróżniejsze gatunki filmowe. Wystąpienie traktuje o tym, jakiego Sherlocka Holmesa stworzyli Rathbone i Bruce, i co z ich filmów przetrwało.


12:00 | Pokaz kryminologów (Marcin Mańczak, Jacek Cyran) „Druga strona serialowej fikcji - pokaz technik kryminalistycznych i zbierania śladów z miejsca zdarzenia" | 90'

Jak praca techników kryminalistycznych przedstawiana w serialach telewizyjnych ma się do rzeczywistości? Czy można wskazać sprawcę za pomocą pozostawionego na miejscu zdarzenia zapachu? Albo grudki ziemi czy owada? Czy da się odnaleźć ślady krwi w miejscu wymytym i zdezynfekowanym? Albo na wypranych ubraniach? Wraz z postępem nauki coraz ciężej nadążyć za rozwojem nowoczesnych technologii. Nowinki te wykorzystywane są również przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości.
Jednocześnie od lat furorę robią seriale pokazujące kulisy pracy śledczych.
Czy jednak fikcja filmowa ukazuje rzeczywiste możliwości i narzędzia, jakimi posługuje się Policja? A także czy fikcja wywarła nieodwracalny wpływ na pracę techników? Nasi wykładowcy spróbują odpowiedzieć na te i inne pytania.


14:00 | Prelekcja Magdaleny Jung „Fosforyzując w ciemności albo kynologiczny przyczynek do dyskusji o filmowych adaptacjach Psa Baskerville'ów Artura Conan Doyle'a"

Jakiej rasy był pies Baskerville'ów? W jaki sposób wyobrażali go sobie twórcy filmowi? Wizerunek widmowego psa zmieniał się wraz z upływem lat, więc w prelekcji zostanie przeprowadzona próba porównania literackiego psa z psami z ekranizacji.


15:00 | „Pies Baskerville’ów” reż. Sidney Lanfield, USA 1939, 80'

Klasyczna adaptacja jednego z najpopularniejszych opowiadań o słynnym detektywie i jednocześnie pierwszy film, w którym w Sherlocka Holmesa i doktora Watsona wcielili się Basil Rathbone i Nigel Bruce, tworząc na długie lata ikoniczny dla popkultury wizerunek detektywa i jego nieodłącznego asystenta.

Na Baker Street 221B zjawia się doktor Mortimer i opowiada Sherlockowi Holmesowi o dziwnej klątwie ciążącej nad rodem jego przyjaciela i pacjenta, Sir Karola Baskerville’a, który zmarł na atak serca w alei nieopodal swego domu. W pobliżu znaleziono wówczas ślady ogromnego psa. Mortimer boi się, że na bratanka i spadkobiercę Karola – który wraca z zagranicy, by objąć w posiadanie majątek – czyha niebezpieczeństwo. Czy to rzucona przed wiekami klątwa stanowi zagrożenie? A może coś (albo ktoś) innego?

16:30 | Zakończenie programu na Wałbrzyskiej
18:00 | Pokazy w kinie Iluzjon w ramach
programu głównego 16. Święto Niemego Kina | Sherlock Holmes

----------------------------------------------------------
AUDIOTEKA SHERLOCKA HOLMESA
Wałbrzyska 3/5, Sala Minimax


W sobotę i niedzielę zapraszamy do Audioteki Sherlocka Holmesa. Wystarczy rozsiąść się na wygodnych pufach i zanurzyć w opowieściach o ekscytujących sprawach podejmowanych przez detektywa wszech czasów. W roli Sherlocka Holmesa wystąpili m.in. Tadeusz Łomnicki, Bronisław Pawlik i Piotr Fronczewski. Do wysłuchania wiele klasycznych słuchowisk z archiwum Polskiego Radia, a w każdą opowieść wprowadzą słuchaczy dziennikarki związane z anteną radiowej Dwójki, Joanna Szwedowska (w sobotę) oraz Ewa Stocka-Kalinowska (w niedzielę).

SOBOTA | 6 KWIETNIA

11:00 | „Sprawa zaginionych planów”, reż. Wiesław Opałek i Juliusz Owidzki, 1958, 45' | Sherlock Holmes: Henryk Borowski

12:00 | „Zagadka Brook Street", reż. Rena Tomaszewska, 1959, 41' | Sherlock Holmes: Tadeusz Łomnicki

13:00 | „Czciciel parasola”, reż. Edward Płaczek, 1965, 40' | Sherlock Holmes: Mieczysław Pawlikowski

14:00 | „Narzeczony panny Mary”, reż. Zenon Wiktorczyk, 1966, 36' | Sherlock Holmes: Bronisław Pawlik


NIEDZIELA | 7 KWIETNIA

11:00 | „Morderstwo przy Park Lane”, reż. Zofia Rakowiecka, 1977, 26' | Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski

12:00 | „Przygoda w Hampshire”, reż. Zofia Rakowiecka, 1978, 30' | Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski

13:00 | „Psy się nie mylą”, reż. Zofia Rakowiecka, 1978, 28' | Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski

14:00 | „Tańczące sylwetki”, reż. Rena Tomaszewska, 1979, 37' | Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski

----------------------------------------------------------------

Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny, choć udział w warsztatach „Wszyscy jesteśmy detektywami” wymaga wcześniejszej rejestracji.
Zapisy

Strona internetowa ŚNK: www.swietoniemegokina.pl

ZAPRASZAMY SERDECZNIE! Przybywajcie!

bottom of page